fbpx

Uroczystość pożegnania Kepelmistrza Miejskiej Orkiestry Dętej

8 stycznia, 2014

Tadeusz Wiśniewski, twórca i wieloletni kapelmistrz miejskiej orkiestry dętej w Makowie odszedł na zasłużoną emeryturę. Uroczystość pożegnania kapelmistrza odbyła się w piątek 3 stycznia. Wzięli w niej udział członkowie orkiestry, przedstawiciele władz miasta, domu kultury oraz przyjaciele i znajomi. Tadeusz Wiśniewski nie ukrywał wzruszenia, ale jak sam przyznał po ponad 30 latach dyrygowania orkiestrą zasłużył sobie na odpoczynek.

Miejska Orkiestra Dęta powstała w 1980 r. przy zakładzie maszyn budowlanych ZREMB z inicjatywy ówczesnego dyrektora Ryszarda Michalaka i władz miasta. Pierwszym (i jedynym jak do tej pory) kapelmistrzem nowo utworzonej orkiestry został Tadeusz Wiśniewski, nauczyciel muzyki w Studium Wychowania Przedszkolnego. Początki orkiestry nie były łatwe. Z chętnych, którzy się do niej zgłaszali, tylko dwie osoby umiały grać na instrumencie dętym. Pozostali uczyli się nut i gry na wybranym instrumencie od podstaw. Jednak systematyczna nauka i zapał początkujących muzyków zaczął przynosić efekty. Wkrótce orkiestra dęta stała się jednym z ważniejszych elementów życia towarzyskiego i kulturalnego w mieście. Od początku swego istnienia uświetniała święta państwowe, uroczystości miejskie, strażackie i kościelne w Makowie i okolicznych gminach. W 1982 r. orkiestra koncertowała podczas uroczystości obchodów 80-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Makowie. Z tej okazji zakupiono członkom orkiestry mundury strażackie. Na początku lat 90-tych do orkiestry zgłosiła się grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Makowie, która znacznie wzmocniła jej skład. Po likwidacji ZREMB-u w roku 1990 orkiestra znalazła się pod opieką Urzędu Miejskiego, zaś miejscem prób stał się dom kultury.

W roku 2007 Tadeusz Wiśniewski uhonorowany został odznaką „Za zasługi dla miasta Makowa Mazowieckiego”. Odznaka ta jest dowodem najwyższego wyróżnienia i uznania za szczególne zasługi i wkład pracy na rzecz miasta. Trzy lata później z okazji jubileuszu 30-lecia działalności orkiestry Tadeusz Wiśniewski został wyróżniony przez Marszałka Województwa Mazowieckiego medalem pamiątkowym „PRO MASOVIA” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

 (olk)

 

 

Powrót
Skip to content