fbpx

Zespoły artystyczne

Klub Seniora Makowianka założył Czesław Zabielski w 1965 roku i prowadził zespół do roku 1972. Jego następcą został Krzysztof Gieruszyński, który kierował niemałą ponad 100 osobową grupą przez 10 lat. Działalność Klubu Seniora rozwijała się prężnie przez kolejne 23 lata pod kierunkiem Barbary Dzielińskiej. Prócz spotkań, wycieczek i wieczorków tanecznych organizowane były również wyjazdy do sąsiednich Klubów i występy artystyczne na różne okazje m.in. Zrękowiny, Zapusty. Zabawne dialogi, skecze i teksty pisały wspólnie pani Barbara wraz z panią Jadwigą Wyrzykowską, która została nowym liderem Makowianki i prowadzi zespół już ponad 12 lat.
Klub Seniora Makowianka w 2015 r. obchodził Jubileusz 50-lecia działalności. Posiada bardzo bogaty repertuar satyryczny, okolicznościowy i obrzędowy. Wielokrotnie członkowie Klubu przygotowywali programy artystyczne z okazji Dnia Seniora, Dnia Matki, Dni Makowa, Świąt Wielkanocnych, Bożonarodzeniowych, Zapustów i innych. Corocznie reprezentują Maków Mazowiecki na Przeglądzie Zespołów Zapustnych Mazowieckie Zapusty. Za swoje zaangażowanie i dorobek artystyczny otrzymali wiele dowodów uznania, gratulacji, dyplomów, pucharów i wyróżnień.

Sukcesy Klubu Seniora Makowianka

  • XVIII Mazowiecki Przegląd Wiejskich Zespołów Kabaretowych STOPA 2013 r. Karniewo – wyróżnienie specjalne za najlepsze teksty literackie w postaci statuetki Tygodnika Ciechanowskiego i Makowskiego
  • XVIII Ogólnopolski Festiwal Twórczości Religijnej 2014 r. – Iława – nagroda specjalna Puchar Dyrektora GOKiS w Iławie
  • Zapusty w Sypniewie – I miejsce
  • II Festiwal Amatorskich Zespołów Płock 2016 Mikrofon Seniora – II miejsce w kategorii Kabaret

Zespół Szmaragdy działa w Miejskim Domu Kultury od 2011 roku, a dokładnie od 27 stycznia. Inicjatorką założenia grupy i liderką jest Pani Elżbieta Biraga. Pierwszy występ odbył się 3 marca 2011 roku z okazji Święta Kobiet. Pierwszymi muzykantami w Zespole byli: P. Włodzimierz Żegliński i Andrzej Kulpanowski. Grupa liczy 20 osób, wśród których są m.in. miłośniczki tańców cygańskich, które wielokrotnie można było podziwiać na występach. Zespół Szmaragdy stara się umilać czas mieszkańcom Makowa Mazowieckiego w różnych programach artystycznych i okolicznościowych. Ale Szmaragdy koncertują nie tylko u Nas – mają za sobą występy na Litwie w Ośrodku Kultury Polskiej w Podbrodziu i Powiewiórkach. Do chwili obecnej w różnych programach i różnych miejscowościach naszego powiatu Zespół Szmaragdy wystąpił w ponad 70 programach. Jak sami mówią: są otwarci na różne propozycje, na które czekają.

Kontakt: Elżbieta Biraga – 661-360-101

Grupa artystyczna Marianny Jastrzębowskiej działa od jesieni 2014 r., jednak historia p. Marianny była związana z działalnością kulturalną Makowa już w latach 60-tych, kiedy jako młoda dziewczyna była kierownikiem ówczesnej Międzyzakładowej Placówki Kulturalno-Oświatowej oraz występowała w różnych formach kulturalnych już na scenie obecnego Miejskiego Domu Kultury. Grupa artystyczna Marianny Jastrzębowskiej, funkcjonuje przy współudziale jej córki Jolanty, uzdolnionej młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Makowa Mazowieckiego i powiatu makowskiego. W jej ramach realizowane są recitale, przedstawienia teatralne, inscenizacje poetycko-muzyczne, koncerty miejscowych wokalistów, pokazy tańca towarzyskiego, jak też organizacja wernisaży i dorobku twórczego znajomych artystów. Wciąż są ambicje na więcej i bardziej profesjonalnie.

Grupa ma za cel jednoczenie się społeczności wokół kultury, historii i tradycji, nie zapominając o dobrej rozrywce i uśmiechu dla swojej Publiczności. Prowadzący mają nadzieję, że przyjdzie czas i miejsce na założenie stałej grupy teatralno-muzycznej, będącej integracją pokoleniową Makowa.

Miejska Orkiestra Dęta powstała w 1980 r. przy zakładzie maszyn budowlanych ZREMB z inicjatywy ówczesnego dyrektora Ryszarda Michalaka i władz miasta. Pierwszym kapelmistrzem nowo utworzonej orkiestry został Tadeusz Wiśniewski, nauczyciel muzyki w Studium Wychowania Przedszkolnego. Początki orkiestry nie były łatwe. Z chętnych, którzy się do niej zgłaszali, tylko dwie osoby umiały grać na instrumencie dętym. Pozostali uczyli się nut i gry na wybranym instrumencie od podstaw. Jednak systematyczna nauka i zapał początkujących muzyków zaczął przynosić efekty. Wkrótce orkiestra dęta stała się jednym z ważniejszych elementów życia towarzyskiego i kulturalnego w mieście. Od początku swego istnienia uświetniała święta państwowe, uroczystości miejskie, strażackie i kościelne w Makowie i okolicznych gminach. Na początku lat 90-tych do orkiestry zgłosiła się grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Makowie, która znacznie wzmocniła jej skład. Po likwidacji ZREMB-u w roku 1990 orkiestra znalazła się pod opieką Urzędu Miejskiego, zaś miejscem prób stał się dom kultury. W styczniu 2014 r. Tadeusz Wiśniewski przeszedł na zasłużoną emeryturę, a pałeczkę dyrygenta przejęła Katarzyna Szynwelska. Po odejściu pani kapelmistrz w 2016 r. poprowadzenia makowskiej orkiestry podjął się instruktor Andrzej Jednoróg. Pan Andrzej był m.in. kapelmistrzem zasłużonej Miejskiej Orkiestry Dętej Moderato w Warce, jest także instruktorem sekcji trąbek w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Grodzisku Mazowieckim.

KAPELMISTRZ – Andrzej Jednoróg – tel. 605-653-872

Powrót
Skip to content