fbpx

Koncert Jubileuszowy z okazji 35 lecia Miejskiej Orkiestry Dętej

15 listopada, 2015

mod1a-page0001Były przemówienia, kwiaty, prezenty i gratulacje, był wspaniały koncert i przepyszny tort. W ten sposób Miejska Orkiestra Dęta w Makowie uczciła 35-lecie swojego istnienia.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę 22 listopada 2015 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Na widowni zasiedli przedstawiciele władz samorządowych, rodziny dumne z muzykujących dzieci, dawni członkowie orkiestry i inni mieszkańcy Makowa i okolicy. Gości powitała Katarzyna Wojnarowska, która prowadziła uroczystość. Potem Kacper Dąbrowski, najmłodszy członek zespołu, przypomniał historię powstania orkiestry. Przedstawiciele władz samorządowych w okolicznościowych przemówieniach podkreślali znaczenie orkiestry w życiu kulturalnym i społecznym miasta, wręczyli prezenty i kwiaty. Zaś Mirosław Augustyniak, radny Sejmiku Mazowieckiego, przekazał na ręce pani kapelmistrz Katarzyny Szynwelskiej prestiżowe odznaczenie – Medal Pamiątkowy Pro Mazovia, przyznawany przez marszałka Adama Struzika osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Mazowsza. Po części oficjalnej goście wysłuchali koncertu orkiestry, na który złożyły się marsze i utwory muzyki rozrywkowej. Koncert nagrodzony został gromkimi brawami na stojąco.

Miejska Orkiestra Dęta powstała w 1980 r. przy zakładzie maszyn budowlanych ZREMB z inicjatywy ówczesnego dyrektora Ryszarda Michalaka i władz miasta. Pierwszym kapelmistrzem nowo utworzonej orkiestry został Tadeusz Wiśniewski, nauczyciel muzyki w Studium Wychowania Przedszkolnego. Początki orkiestry nie były łatwe. Z chętnych, którzy się do niej zgłaszali, tylko dwie osoby umiały grać na instrumencie dętym. Pozostali uczyli się nut i gry na wybranym instrumencie od podstaw. Jednak systematyczna nauka i zapał początkujących muzyków zaczął przynosić efekty. Wkrótce orkiestra dęta stała się jednym z ważniejszych elementów życia towarzyskiego i kulturalnego w mieście. Od początku swego istnienia uświetniała święta państwowe, uroczystości miejskie, strażackie i kościelne w Makowie i okolicznych gminach. W 1982 r. orkiestra koncertowała podczas uroczystości obchodów 80-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Makowie. Z tej okazji zakupiono członkom orkiestry mundury strażackie. Na początku lat 90-tych do orkiestry zgłosiła się grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Makowie, która znacznie wzmocniła jej skład. Po likwidacji ZREMB-u w roku 1990 orkiestra znalazła się pod opieką Urzędu Miejskiego, zaś miejscem prób stał się dom kultury. W styczniu 2014 r. Tadeusz Wiśniewski przeszedł na zasłużoną emeryturę, a pałeczkę dyrygenta przejęła Katarzyna Szynwelska.

 

 

Powrót
Skip to content