fbpx

Wykład w LO im. Marii Curie ? Skłodowskiej

4 marca, 2017

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z uczniami makowskiego LO im. Marii Curie ?Skłodowskiej uczestniczyli w projekcie Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów  Uniwersytetu Jagiellońskiego  i Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie.

Urodziłem się w Bronowicach koło Krakowa? Miejscowości opisanej przez Stanisława Wyspiańskiego w ?Weselu?? I jestem potomkiem Mikołajczyków ? chłopów mieszkających w Bronowicach, którzy byli pierwowzorami bohaterów znanego wam dramatu ? tak przedstawił się dr hab. Kazimierz Sikora, rozpoczynając wykład w Liceum Ogólnokształcącym nr I w Makowie Mazowieckim. To, że wywodzę się ze wsi, wcale mi nie przeszkadza ? tymi słowami i nieskrywaną dumą wzbudził zaciekawienie słuchaczy: zaproszonych gości ze Starostwa Makowskiego , dyrekcję, nauczycieli liceum, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Makowie Mazowieckim i uczniów. Wykładowca zapoznał zebranych z tematem wystąpienia: Jak mówili nasi przodkowie?

Wykład uświadomił wszystkim słuchaczom, że język polski jest naszym wspólnym dobrem zakorzenionym w bardzo odległych czasach. To ?żywy i zmieniający się  twór?, o czym świadczą różnice widoczne w wymowie chociażby na granicy ostatnich pokoleń. Po wykładzie dra hab. Kazimierza Sikory słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie uczestniczyli w wywiadzie dialektologicznym.

Powrót
Skip to content