fbpx

Makowski Uniwersytet Trzeciego Wieku wziął udział w tegorocznych Juwenaliach

11 czerwca, 2014

Juwenalia III Wieku trwały 3 dni, od 9 – 11 czerwca 2014 roku w Warszawie w Teatrze Palladium. Organizatorem była Fundacja AVE przy wsparciu MKiDN oraz m.st. Warszawy. Głównym celem przedsięwzięcia była integracja środowiska akademickiego III Wieku, a także inspiracja Uniwersytetów III Wieku do pielęgnowania chlubnych tradycji muzycznych środowisk akademickich oraz promocja artystycznej aktywności seniorów.

Przesłuchania odbywały się na dwóch salach: teatr i taniec na scenie Palladium; muzyka – na scenie Hybrydy.

Makowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, w kategorii – muzyka, reprezentowała słuchaczka pani JADWIGA ŁOMIAK która śpiewała przy akompaniamencie pana WŁODZIMIERZA ŻEGLIŃSKIEGO. W tym roku przypada jubileusz 90-lecia urodzin znanej piosenkarki  Marii Koterbskiej. W związku z tym z jej repertuaru pani JADWIGA ŁOMIAK zaśpiewała „Augustowskie noce” i „Ja śpiewam piosenki” z repertuaru Hanki Ordonówny.

W dniu 9 czerwca przesłuchania trwały od godziny 10.30 do 15.00. Wystąpiły chóry, zespoły artystyczne, soliści i duety z Warszawy i okolic.

Miła niespodzianka spotkała pana Włodzimierza Żeglińskiego, który wystąpił w czasie przerwy technicznej i zaśpiewał piosenkę „Hej sokoły”. Obecni na sali wraz z prowadzącymi bawili się świetnie w rytm muzyki.

Korzystając z okazji, że jesteśmy w Warszawie, udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Przy wjeździe na parking powitała nas aleja wysmukłych i pięknych miłorzębów dwuklapowych. Wskazówek dotyczących obserwacji
gatunków roślinnych udzielała nam biolog z wykształcenia, koleżanka Ula.

Przy pięknej, upalnej pogodzie spacerowaliśmy po terenie powsińskiego ogrodu, podziwiając różnorodność flory polskiej i zagranicznej.. Zachwycaliśmy się pomysłowo wkomponowanymi w świat roślinny oczkami wodnymi, które są atrakcją dla zwiedzających oraz pozwalają poznać rośliny i zwierzęta żyjące w środowisku wodnym.
W szklarniach przyciągały nasz wzrok olbrzymie kolekcje kaktusów i rosnące w formie drzewiastej: cytryny, pomarańcze, grejfruty,kawa i nolinie. Wielkich rozmiarów kwiatostany hortensji i agapantusów były większe od naszych głów.
Rozpoznawanie roślin ułatwiały tabliczki, z których można wyczytać łacińską i polską nazwę gatunku oraz kraj pochodzenia.
Po zachwytach nad naturą i dotlenieniu umysłów pojechaliśmy do Świątyni Opatrzności Bożej. Uczestniczyliśmy w wieczornej Mszy św., a potem oglądaliśmy wystawę zdjęć i plakatów przygotowaną z okazji 25 – lecia Wolności Naszej Ojczyzny.

Powrót
Skip to content