Psi Patrol – Kino przyjazne sensorycznie

24 września, 2021

Już od soboty startujemy z KINEM PRZYJAZNYM SENSORYCZNIE!

Dla kogo?

Nasze Kino Mazowsze otwiera się na nowe możliwości, które pozwolą dzieciom, młodzieży
i dorosłym cieszyć się filmową frajdą bez względu na ograniczenia. We współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm, mamy przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i zespołu Aspergera, wraz z ich opiekunami, na dedykowane im seanse kinowe. Przyjazne sensorycznie pokazy filmowe, poprzez dostosowanie sali kinowych, są dużo przyjemniejszą alternatywą dla osób
z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego. Zapraszamy także innych widzów, którzy z powodu swoich trudności z odbiorem otaczającego świata, chcieliby skorzystać
z dostosowanych spektakli. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo.

Jak wygląda taki seans?

Dostosowanie seansu polega na zmianie natężenia oświetlenia oraz dźwięku, tak,
by doświadczenie oglądania filmu na dużym ekranie uczynić maksymalnie przyjazne nadwrażliwym zmysłom. Przed pokazem nie są wyświetlane reklamy, by nie rozpraszać uwagi widzów. W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć, wyrażać ekscytację, czy wędrować po sali. Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo w kinie, kiedy ich dziecko całym sobą raduje się z filmu.

Celem naszego działania jest zwiększenie dostępu do kultury i kina dla osób z trudnościami
w zakresie przetwarzania sensorycznego. Seanse przyjazne sensorycznie mogą być okazją zarówno do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, jak również do rozwijania zainteresowań
i poznawania nowych osób.

Autyzm, a seanse przyjazne sensorycznie

Autyzm (ang. Autism Spectrum Disorder, w skrócie ASD) charakteryzuje się jako zaburzenie o charakterze neurorozwojowym i jego specyfikę stanowi odmienny od typowego wzorzec rozwoju, wpływający na postrzeganie świata. Trudnością większości osób ze spektrum autyzmu są zakłócenia w przetwarzaniu sensorycznym – to oznacza, że wrażenia sensoryczne są odczuwane inaczej niż u większości ludzi – np. zbyt silnie lub za słabo. Z tego powodu niektóre przestrzenie publiczne mogą wydawać się być „nie do zniesienia” lub przebywanie w nich wiąże się z ogromnym dyskomfortem i stresem.

Autyzm sam w sobie nie jest niepełnosprawnością ani chorobą, jednak u części osób w spektrum autyzmu może stać się przyczyną niepełnosprawności. Nasilenie objawów i wynikające z tego duże trudności mogą sprawić, że samodzielne funkcjonowanie danej osoby nie jest możliwe.

Pokazy filmowe przyjazne sensorycznie, które uwzględniają specyficzne trudności osób
w spektrum autyzmu, są okazją do korzystania z oferty kulturalnej, tak łatwo dostępnej dla większości społeczeństwa. Pozwalają na dostosowanie seansów tak, by osobom ze spektrum było w nich łatwiej uczestniczyć.

Seanse przyjazne sensorycznie wprowadzone są m.in. w wielu kinach w USA i przyciągają nie tylko osoby z diagnozą autyzmu czy innymi zaburzeniami rozwojowymi, ale także cieszą się popularnością wśród wielu rodzin z dziećmi o typowym rozwoju. Umożliwienie uczestnictwa
w seansach kinowych przeciwdziała izolacji i wykluczeniu społecznemu osób ze spektrum autyzmu w środowisku, w którym żyją.

25 wrzesnia (sobota) zapraszamy na godzine 15:00 na pierwszy seans Kina Przyjaznego Sensorycznie.
W repertuarze film „Psi Patrol”.

Cena biletu:
15 zł – osoby z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego
12 zł – opiekunowie

Seanse przyjazne sensorycznie, które prezentowac będziemy cyklicznie mogą być okazją zarówno do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, jak również do rozwijania zainteresowań i poznawania nowych osób.

Plakat. Kino Przyjazne sensorycznie. Film Psi patrol. Film. 25 września godzina 15:00. Bilety: 15 zł osoby z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego, 12 zł opiekunowie

Grafika. Historyjka przedstawia wizytę w kinie

Grafika