fbpx

Muzeum na kółkach

5 września, 2014

Muzeum na kolkach - Plakat - 25 czerwca 2014-page-001

10654003_10203807853629471_403723030_n

Muzeum na Kółkach zawitało do Makowa.

W piątek 19 września na placu szkolnym przy Zespole Szkół nr 2 stanęła mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich. Ekspozycja, umieszczona w kontenerze przewożonym na ciężarówce, ukazywała w wielkim skrócie historię polskich Żydów na przestrzeni blisko 1000 lat. Na wystawie można było zobaczyć, jak wyglądało typowe miasteczko żydowskie, poznać jego najważniejsze miejsca i instytucje. Zwiedzający oglądali plansze z pismem żydowskim (jidysz) i hebrajskim, poznawali przedmioty z kręgu kultury żydowskiej. Na monitorze wyświetlany był film prezentujący wystawę główną Muzeum Historii Żydów Polskich, która otwarta zostanie 28 października 2014 r. Akcentem lokalnym była wirtualna mapa Makowa, na której umieszczone zostały miejsca związane z dawną społecznością żydowską, takie jak kirkuty, bożnica, dom rabina, mykwa. Na wystawie znalazło się również szereg materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży przybliżających młodym ludziom kulturę i obyczaje żydowskie. Była jarmułka, makieta tory, chanukowe bączki, maski i wiele innych rzeczy. Można też było napisać po hebrajski swoje imię.
Muzeum na Kółkach gościło w Makowie przez trzy dni, do niedzieli 21 września i cieszyło się znacznym zainteresowaniem. Odwiedzili je uczniowie i inni mieszkańcy miasta, byli też goście spoza Makowa. Dzieci z pobliskich bloków potraktowały ekspozycję jak świetlicę i spędziły tam prawie całą sobotę i niedzielę. Po wystawie oprowadzały zwiedzających dwie edukatorki: Ola Duź i Aneta Kulińska.
Wystawie towarzyszyły działania lokalne przygotowane pod kierunkiem koordynatorów miejskich projektu: Bożenę Pawłowską i Katarzynę Olzacką. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 i nr 2 wzięli udział w dwóch warsztatach poprowadzonych przez edukatorki Muzeum, Olę Duź i Anetę Kulińską. Były to warsztaty przybliżające legendy żydowskie oraz funkcjonowanie tradycyjnego żydowskiego domu. Animatorki z Miejskiego Domu Kultury przygotowały dla dzieci zajęcia artystyczne, na których uczestnicy poznawali literaturę, sztuki plastyczne i muzykę żydowską. Również w domu kultury zorganizowana została wystawa starej fotografii oraz prac uczniowskich przybliżająca dzieje społeczności żydowskiej w Makowie. Na wystawie można też było obejrzeć publikacje regionalne wydane przez starostwo powiatowe. Trzydniową imprezę zakończył świetny koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu Swoją Drogą Trio, który odbył się w niedzielne popołudnie. Koncert sponsorowała Fundacja Amicus Verus, która od początku swojego istnienia wspiera różne inicjatywy społeczno-kulturalne na terenie powiatu makowskiego. Wśród gości przybyłych na koncert był burmistrz Janusz Jankowski, radny Andrzej Bronowicza oraz Marcin Nowotka prezes Fundacji Amicus Verus.
Maków Mazowiecki był 19. miastem na trasie objazdu mobilnej wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich. Z Makowa wystawa pojechała do Olsztyna, a stamtąd do Supraśla.
Projekt Muzeum na Kółkach jest realizowany w ramach programu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
(olk)
[nggallery id=94]
Powrót
Skip to content