fbpx

Ławeczka Tuwima

29 sierpnia, 2013

„Ławeczka Tuwima”

25 sierpnia w Makowie rozbrzmiewała poezja zarówno mówiona jak i śpiewana, a wszystko za sprawą Juliana Tuwima. Rok 2o13 jest jego rokiem, z tej okazji Miejski Dom Kultury zorganizował maraton twórczości poety. W akcję włączyli się mieszkańcy całego powiatu, zarówno dzieci jak i dorośli recytowali i śpiewali teksty wielkiego Skamandryty.

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2013 jest rokiem Juliana Tuwima. W tym roku przypada 60 rocznica śmierci poety, mija także 100 lat od jego poetyckiego debiuty- publikacji wiersza „Prośba” na łamach „Kuriera Warszawskiego”.

Zarówno debiutancki utwór Pana Tuwima, jak i wiele innych mniej lub bardziej znanych mogli usłyszeć mieszkańcy Makowa w niedzielę 25 sierpnia na Rynku Miejskim. Właśnie tam w ramach projektu słowno-muzycznego „Ławeczka Tuwima” zorganizowanego przez Miejski Dom Kultury nasi lokalni artyści błyszczeli talentem przed makowskim audytorium.

Zaprezentowali się zarówno recytatorzy jak i soliści zaskakując widzów repertuarem, bo nie wszyscy wiedzą jak wiele znanych piosenek, to teksty napisane właśnie przez Juliana Tuwima. „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”, „Wspomnienie”,  „Grande valse brillante” to tylko niektóre z utworów zaprezentowanych na rynku.
W programie nie mogło zabraknąć „Lokomotywy” – tak tej, co to z niej pot spływa.., oczywiście także „Grześ” szedł przez wieś, a dziadek wyrywał „Rzepkę”. Jednak poezja wielkiego Skamandryty nie kończy się na wierszach dla dzieci. Można było usłyszeć również ambitniejsze utwory, a niebywałą ucztą dla duszy były prezentacje utalentowanych deklamatorów. Uczestnicy programu to często osoby odnoszące sukcesy w recytacji, Emilia Chmielewska – tegoroczna laureatka eliminacji konkursu „Warszawska Syrenka”  zaprezentowała utwór  „Czyhanie na Boga”, a Natalia Dąbrowska – zwyciężczyni tegoż konkursu sprzed dwóch lat wystąpiła z wierszem „Hydraulik” znanym z Kabaretu Starszych Panów.

Do akcji włączyło się wielu artystów, były to między innymi osoby publiczne, dzieci, młodzież, wszyscy kochający piękną poezję.
Śpiewem dzień uświetnili;  Maria Jastrzębowska, Marta Dąbrowska, Sylwia Zasłonka i Włodzimierz Żegliński.
Recytowali; Sabina Bugaj, Kacper Dąbrowski, Jakub Kubaszewski, Tymoteusz Bednarowski, Emilia Chmielewska, Natalia Dąbrowska, Jakub Niestępski, Anna Pulkowska, Nina Rakowska, Dawid Dąbrowski, Bożena Pawłowska (dyrektor MDK) i Janusz Jankowski (burmistrz miasta)..

Powrót
Skip to content