fbpx

„Dacharz z Birkenau” – ogólnopolska premiera filmu

10 marca, 2016

„Chętnie pamięta się to, co dobre. Ale ja nie zapominam i tego, co było złe”, mówi Mordechaj Ciechanower. Bo jak też mógłby zapomnieć o tym, że jego matka i obie siostry zostały zamordowane w obozie, który stał się symbolem nazistowskiego ludobójstwa?
On sam przeżył obóz koncentracyjny i obóz zagłady Auschwitz-Birkenau w brygadzie dacharzy.

Mordechaj Ciechanower, mieszkający obecnie z rodziną w Izraelu, pochodzi z polskiego miasteczka Maków Mazowiecki. Były więzień obozu postanowił przekazywać swoje wspomnienia innym, tak długo, jak będzie to możliwe, aby w ten sposób spełnić także przyrzeczenie złożone tym, którym nie udało się przeżyć.

W filmie dokumentalnym Johannesa Kuhna „Dacharz z Birkenau” 92 -letni świadek czasu wraca do wszystkich obozów koncentracyjnych, do których trafił po półtorarocznym pobycie w Auschwitz: do Stutthofu, Hailfingen-Tailfingen, Dautmergen i cieszącego się złą sławą obozu Bergen-Belsen. W miejscu dawnego obozu dla przemieszczonych przypomina sobie w końcu miłe przeżycie: niespodziewane spotkanie w kilka tygodni po wyzwoleniu z ojcem, którego uważał za nieżyjącego.

Na każdej ze swoich stacji zaangażowany bohater filmu wdaje się w rozmowy z mieszkańcami, i dowodzi, że nie odczuwa do nikogo nienawiści. Opowieści Mordechaja Ciechanowera są poruszające, a jego talent muzyczny, optymizm i swoiste poczucie humoru – mimo tego, co przeżył w młodości – godne podziwu.

Produkcja:
Gegen Vergessen – Für Demokratie e. V.
Harald Roth, Birgit Kipfer, Volker Mall, Dr Michael Parak
Reżyseria, zdjęcia: Johannes Kuhn
Montaż, dźwięk: Tom Orr
Efekty dźwiękowe: Hannes Marget

Ogólnopolska premiera filmu „Dacharz z Birkenau” odbędzie się 15 marca 2016 roku o godzinie 09:00 w Kinie Mazowsze.

Dacharz z Birkenau

Powrót
Skip to content