fbpx

1 marca – przywróćmy ich pamięć.

2 marca, 2016

1 marca w Miejskim Domu Kultury na sali widowiskowej odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, uczniowie makowskich szkół wraz z nauczycielami i inni mieszkańcy.
Przybyłych gości przywitała Katarzyna Wojnarowska, zapraszając do wysłuchania prelekcji na temat historii polskiego podziemia w okresie powojennym, którą wygłosił pan Adam Grabowiec, dyrektor MDK, i do premierowego obejrzenia etiudy filmowej „Matka Roja” makowskiego licealisty Pawła Henrykowskiego. Film powstał w ramach ogólnopolskiego konkursu „Bohaterowie drugie planu”. Na uroczystości były obecne krewne „Roja” Mieczysława Dziemieszkiewicza, żołnierza powojennego podziemia, panie: Urszula Kownacka-Płauszewska, Teresa Kownacka i Grażyna Kownacka. Pani Urszula podczas przemówienia zwróciła się w szczególności do młodzieży, apelowała o to, by dbała o wolność, która jak ukazuje historia nie została nam dana raz na zawsze. Należy o nią dbać, by jej nie stracić.

Młodzież ze szkół średnich wzięła również udział w konkursie wiedzy na temat polskiego podziemia niepodległościowego. Oprawa artystyczna uroczystości została przygotowana przez lokalnych artystów: Włodzimierz Żegliński, Daniel Żegliński, Emilia Chmielewska, Justyna Wiśniewska, Paweł Henrykowski, Maciej Cesarski.
W galerii MDK można było oglądać wystawę pt. „Matka Roja”. (wystawa do 4.03.2016r.)

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Makowie Mazowieckim

objęte są PATRONATEM NARODOWYM Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

[BMo_scrollLightboxGallery id=180 slG_vertical=0 ]

Powrót
Skip to content