Gra Miejska ?Testament Pana Jeremiasza, spotkanie z kulturą żydowską dawnego Makowa?

29 października, 2016

Finał projektu ?Maków przez wieki ? Spotkanie z kulturą żydowską dawnego Makowa?.

Żydowskie przysmaki, warsztaty artystyczne i języka jidysz, wystawa zdjęć starego Makowa i kilku żydowskich rodzin. Te i inne atrakcje czekały na uczestników finału 28 października w Zespole Szkół nr 2. Podczas podsumowania zaprezentowano wszystkie działania podejmowane przez młodzież, dzieci i dorosłych podczas realizacji projektu.

Powstała także gra miejska ?Testament pana Jeremiasza?, której bohaterami byli makowscy Żydzi i to właśnie od niej  rozpoczęto Finał projektu. Wzięło w niej udział pięć drużyn: z Gimnazjów nr 1 i 2, Zespołu Szkół im. ŻAK, Liceum Ogólnokształcącego oraz oczywiście Makowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zadaniem uczestników gry było skompletowanie testamentu makowskiego Żyda Jeremiasza napisanego do wnuczki. Uczestnicy zaopatrzeni w tajemniczo brzmiące wskazówki wędrowali ścieżkami związanymi z dawną kulturą żydowską. W różnych punktach czekali na nich stylowo ubrani przewodnicy, którzy wyznaczali im nowe zadania.

Projekt realizowany był przez Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej i Zespół Szkół nr 2, we współpracy z Miejskim Domem Kultury. Koordynatorem projektu było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół im. ŻAK.

Projekt ?Maków przez wieki ? Spotkanie z kulturą żydowska dawnego Makowa? był ostatnią z pięciu inicjatyw lokalnych realizowanych w ramach konkursu ?Z inicjatywą zaprojektuj Dom Kultury?. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016.